Aktuality Stonávka
Upozorňujeme na výstrahu před vydatnými dešťovými srážkami, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí od úterý 8. července 12:00 do středy 9. července 24:00.
Očekává se trvalý a místy velmi vydatný déšť, zejména v úterý odpoledne a večer, v noci na středu a během středečního dopoledne, což může výrazně zatížit místní vodní toky a způsobit jejich rychlé rozvodnění.
Současně bude od úterý 8. 7. ve 21:00 až do odvolání v platnosti povodňová bdělost.
Doporučujeme:
Sledovat aktuální informace z meteorologických a krizových zdrojů na https://www.chmi.cz/
Vyhnout se pohybu v blízkosti vodních toků, zejména večer a v noci.
Zabezpečit majetek (zejména sklepy a níže položené prostory).
Připravit se na možné komplikace v dopravě a omezení pohybu.
Prosíme o zvýšenou opatrnost a ohleduplnost.
Děkujeme za spolupráci.
https://www.chmi.cz/
8. 07. 2025 14:45
8. 07. 2025 14:25
Sdělení k přečíslování.pdf
8. 07. 2025 12:54
VÝSTRAHA ČHMÚ VÝSTRAHA PŘEDPOVĚDNÍ POVODŇOVÉ SLUŽBY ČHMÚ
Zpráva č. 000216 Odesláno: 7.7.2025 11:16:20 Územní platnost: ORP Třinec
Meteorologická situace: Počasí na Moravě a ve Slezsku začne postupně ovlivňovat tlaková níže nad Polskem.
Extrémní srážky
Extrémní st. nebezpečí
8.7. 12:00
–
9.7. 24:00
Popis: Extrémně vydatný déšť s úhrny místy 100 až 200 mm.
Doporučení: Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.
Povodňová bdělost
Nízký st. nebezpečí
8.7. 21:00
–
do odvolání
Popis: Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude docházet k vzestupům hladin vodních toků s možným překročením 1. SPA.
Doporučení: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.
https://www.chmi.cz/
7. 07. 2025 13:17